Dosyalar

 

Siber güvenlik ile ilgili faydalı olabileceğini düşündüğümüz konularda, detaylı incelemeler yaptığımız ve farklı pek çok kaynaktan araştırarak oluşturduğumuz “özel siber güvenlik dosyaları” hazırlayarak, belirli konuları mercek altına alıyoruz.

Bugüne dek hazırlanmış olan özel siber güvenlik dosyalarının tümüne bu sayfadan ulaşabilir ve her dosyayı kendi başlığı altında yer alan butona tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Hazırladığımız siber güvenlik dosyalarının başlıkları aşağıdaki gibi:

Dosya Konusu: Seyahatte Veri Güvenliği Nasıl Sağlanır?
Dosya Konusu: KOBİ’ler İçin 60 Dakikada Ağ Güvenliği
Dosya Konusu: Kablosuz Ağ Güvenliği
Dosya Konusu: Web Uygulama Zafiyetleri 2019
Dosya Konusu: Kuruluş Çalışanlarınız için Siber Güvenlik Önerileri
Dosya Konusu: 2019 Siber Tehdit Beklentileri
Dosya Konusu: Belediyeler için Siber Güvenlik Önerileri

Faydalı olmasını dileriz.

Çocukları İnternetten Koruma Kılavuzu

İnternet sayısız faydası ile hayatımızın her noktasında; Evde, yolda, cafede, okulda, her yerde.. Sınırsız bir bilgi ve eğlence kaynağı. Fakat güvenli kullanılmadığında üst geçit bulunmayan, 4 şeritli bir yoldan koşarak karşıya geçmeye çalışmak gibi. Çocuklarımız ise doğduktan kısa bir süre sonra "online". (Doğmadan önce Instagram hesabı açılan çocukları düşünürsek bazıları daha kendisi dünyaya gelmeden bile çevrimiçi olabiliyor).
Çocukları internette güvenli tutabilmek için hem dikkat edilmesi gereken çok alan hem de tehlikenin farkında olunduğu takdirde çok da zor gelmeyecek önlemler var.
Önce tehlikenin nereden geldiğini bilmeliyiz ki önlem alabilelim.

Seyahatte Veri Güvenliği

Seyahat etmek, gezmek, dinlenmek istiyoruz ancak bir yandan da güvenliğimizi sağlamamız gerekiyor. Peki nasıl?

Kolay uygulanabilecek ve etkili önerileri derlediğimiz kapsamlı bir dosyayı sizlerle paylaşıyoruz.

KOBI'ler İçin 60 Dakikada Ağ Güvenliği

Bilişim Teknolojileri alt yapısının güvenliğini sağlamak karmaşık ve genellikle tecrübeli IT uzmanlarını ilgilendiren bir konu. Ancak günümüzde ağ güvenliğinin sağlanabilmesi için çok daha fazla kişinin ağ yapısının bileşenlerini anlamaya ihtiyacı oluyor. Bu “Ağ Güvenliği Raporu”nu oluştururken elimizden geldiğince tüm bilişim teknolojisi çalışanlarına ve sistem yöneticilerine uygun bir çalışma ile karşılaşılan riskler konusunda bilgi vermeye
ve farkındalık yaratmaya çalıştık.

Kablosuz Ağ Güvenliği

Kablosuz ağların iş yerinde ve evde hayatımızı çok kolaylaştırdığını yıllardır görüyoruz. Bu kolaylık beraberinde siber güvenlik açısından bazı riskleri de getiriyor. Evde, işyerinde ve kafelerde daha güvenli bir kablosuz bağlantı için ihtiyaç duyacağınız 9.5 öneri derledik ve kablosuz ağların kolaylığından güvenli bir şekilde faydalanabileceğiniz ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Web Uygulamaları Zafiyetleri

Web uygulamalarının güvenlik açıkları barındırması konusu, yaşanabilecek muhtemel olayların marka itibarına zarar vermesi, müşteri verilerinin gizliliğinin ihlal edilmesine sebep olabilmesi, veri ihlali konusunda yapılan düzenlemeler ve para cezaları nedeniyle önemli bir konudur. Bu özet, orijinal adıyla “Acunetix – Web Application Vulnerability Report 2019” isimli rapordan alınan bilgiler ışığında oluşturulmuştur.

Kuruluş Çalışanlarınız için Siber Güvenlik Önerileri

Çalıştığınız veya sahibi olduğunuz kuruluşu son teknoloji güvenlik önlemleri, en son çıkan anti-malware ve anti-virüs programları, görüntüleme araçları ve benzerleri ile büyük yatırımlar yaparak donatmış olabilirsiniz ancak bu risk altında olmadığınız veya çalışan olarak kuruluşunuzu risk altında bırakmadığınız anlamına gelmiyor. Güvenliğiniz için kuruluş çalışanlarının tümüne birinci adım olarak iletilebilecek olan, önemli gördüğümüz başlıkları bu dosyada toplamaya çalıştık.

2019 Siber Tehdit Beklentileri

Siber güvenlik endüstrisinin mevcut durumunu ve gelecekteki şeklini bir bütün olarak değerlendirilebilmesi için, binlerce kişi ve uzmanlar organize bir şekilde çalışıp, gelecekte oluşacak tehditlerin analizini yapıyorlar. Güvenlik alanında ileri gelen firmalar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, 2019 yılında bizleri bekleyen siber tehditleri sizlere tek bir rapor halinde sunmaya çalıştık. Faydalı olmasını umarız.

Belediyeler için Siber Güvenlik Önerileri

2018 yılında belediyelere yapılan saldırılar, Belediyeleri hedef alan siber saldırı türleri, Belediyelere yapılan siber saldırıların sıklığı, Muhtemel bir siber saldırı sonucu oluşabilecek zararlar, Yönetim stratejisi ve kontrolleri ana başlıkları altında değerlendirilmiştir. Faydalı olmasını dileriz.

Başa dön