PROAKTİF SİBER GÜVENLİK
TAKİP HİZMETİ

Proaktif Siber Güvenlik Takip Hizmeti kapsamında aylık periyodik ziyaretlerle kuruluşunuzun ihtiyaç duyduğu proaktif  siber güvenlik yönetimi süreçlerinin tamamını ele alıyoruz. 

Siber Güvenlik Olgunluk Seviyesi başlıklı yazıda bu çalışmalarımızın temelini oluşturan olgunluk seviyesi modeli hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Amacımız, kuruluşların ek lisans yatırımı yapmadan siber güvenlik seviyelerini proaktif biçimde izlemelerine ve iyileştirmelerine imkan sağlamaktır. Bu nedenle, yapıyı tamamen açık kaynaklı çözümler üzerine kurguladık.

Ne bize, ne başkasına, ne şimdi ne de ileride herhangi bir lisans bedeli ödenmeyecektir.

Proaktif siber güvenlik takip hizmeti, aşağıdaki uzman desteklerini kapsamaktadır;

 1. Ağ güvenlik seviyesi değerlendirmesi: Kuruluşunuz ağı genelinde bir zafiyet taraması çalışması yapılarak mevcut güvenlik zafiyetlerin giderilmesi.
 2. Ağ mimarisi iyileştirme önerilerinin sunulması: Tespit edilen zafiyetlerin yanında ağ yapısı ve yönetimi konusunda iyileştirme önerileri sunulur.
 3. Ağ ve saldırı izleme yapısının kurulması: Açık kaynaklı bir ağ izleme ve saldırı tespit sistemi kurulur. Bu sayede ağ trafiği ve kritik sistemlerin logları kayıt altına alınarak izlenir. Ağ ve saldırı izleme platformu aşağıdaki özelliklere sahiptir;
  – Ağ üzerinde saldırı tespiti
  – İstemci bazında saldırı tespiti
  – Sunucu ve istemcilerden güvenlik logları toplama
  – Ağ trafik kaydı yapabilme
  – İleri seviye ağ trafik analizi aracı
 4. Periyodik uzman ziyareti: Talebinize bağlı olarak haftalık veya aylık gerçekleştirilen ziyaretler sırasında uzmanlar aşağıdaki konularda çalışır;
  – Zafiyet taraması
  – Log analizi
  – Trafik analizi
  – Ağ ve saldırı izleme sistemi bildirimlerinin incelenmesi
  – Antivirüs, firewall ve IPS gibi mevcut güvenlik çözümlerinin kayıtlarının incelenmesi
 5. Aylık olay ve iyileştirme önerilerinin sunulması: Yapılan çalışmalar sonucunda tespit edilen zafiyetler, olaylar ve iyileştirme önerilerini içeren bir rapor sunulur. 

Siber güvenlik konusunda somut faydalar sağlamak amacıyla başlattığımız bu çalışmayı mümkün olduğu kadar sade tutmak amacıyla ücretlendirme konusunu da basit tuttuk.

Bir defaya mahsus ödenecek bir kurulum ve eğitim bedelinin yanında aylık olarak ödenen bir üyelikten oluşan bu modelin ücretleri oldukça makul.

Proaktif siber güvenlik takip hizmeti ile siber güvenlik olgunluk seviyenizi artırmanıza yardımcı olmak için SPARTA BİLİŞİM olarak her daim hizmetinizdeyiz.  

Başa dön