e-posta parola GÜVENLİĞİ

www.sparta.com.tr/sorgu adresini ziyaret ederek e-posta parolanızın çalınmış olabileceği güvenlik ihlallerini görebilir ve çalınmış olması halinde almanız gereken tedbirlere ulaşabilirsiniz.

2019 yılının ilk 6 ayında 4.1 milyar kişisel verinin ihlale uğradığı ve bugüne kadar toplam sekiz buçuk milyar (8,481,939,203) e-posta parolası çalınmış olduğu tahmin ediliyor.

E-posta parolası ve hesap bilgilerinin topluca çalındığı olayların en başında 2019 yılının Ocak ayında ortaya çıkan yaklaşık 773 milyon e-posta hesabı ile Collection #1 geliyor. Bunu 763 milyon hesap ile Verifications.io, onu da 711 milyon e-posta hesabıyla Onliner Spambot veri ihlalleri takip ediyor.

Mayıs 2016’da çalınan 164 milyon LinkedIn e-posta adresi ve parolasının etkileri bile hala devam ediyor, çünkü farkında olmayabiliyoruz ve hepimiz 3 ayda bir parola değiştirmiyoruz. (Ayrıca 2019 yılında 60 milyon LinkedIn kullanıcısının daha verilerinin internette olduğu ortaya çıkmıştı: (https://sibersavascephesi.com/60-milyon-linkedin-kullanicisinin-verileri-internette/)

Bu veri ihlalleri bize şunu gösteriyor; siber saldırganlar tek tek e-posta hesaplarının peşinde koşmuyor, toplu halde veri çalabildikleri büyük vurgunların peşindeler. Bu da çalışanlarının veya müşterilerinin verilerini saklayan kuruluşları risk altında bırakıyor. Kişisel veri güvenliğimizin yanında kurumsal veri güvenliğine de bu nedenle çok dikkat etmemiz gerekiyor.

Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na göre veri güvenliğinin sağlanamaması nedeniyle 15.000TL’dan 1.000.000TL’ye kadar idari para cezası öngörülmektedir. Bunun yanı sıra veri ihlalinden etkilenen kişi ya da kişilerin açabileceği bireysel tazminat davaları da bulunmaktadır.

Bu veri ihlallerinden bireysel olarak etkilenmemizin en büyük nedenlerinden biri sıklıkla parola değiştirmiyor olmamız, diğer ana neden ise birçok hesabımızda aynı parolayı kullanmayı tercih etmemiz. Siber saldırganlar bir hesap parolamız çalındığında birçok hesabımıza erişim sağlayabiliyorlar.

Bununla da bitmiyor, bu yıl içerisinde sıkça rastladığımız sextortion dalgalarında gördük ki, e-posta bilgilerimiz bizden bitcoin talep edilen şantaj e-postalarında kullanıldı. Kişisel verilerimizi ele geçiren siber saldırganlar daha
inandırıcı e-postalar gönderebilmek için ismimizi, parola bilgilerimizi, telefon numaralarımızı, bazı durumlarda kredi kartlarımızın son 4 hanesi gibi bilgileri kullanarak panik ve korku yaratmayı başardı. (Elimizde porno izlerken çekilmiş görüntüleriniz var ve Yeni bir Şantaj E-posta Dalgası Geliyor yazılarımıza göz atabilirsiniz.)

Veri ihlallerinin sonucunda şunu görüyoruz; bir veya iki bilgimizin siber saldırganların eline geçmesi başka birtakım bilgilerimize de erişebilmelerine kapı açıyor.

E-posta parolam çalınmış mı?” sorusunu düzenli olarak sormak da burada önem kazanıyor.

Kurumsal olarak baktığımızda ise veri ihlallerini engelleyebilmek için düzenli olarak sızma testi ve zafiyet taraması yaparak veya yaptırarak açıklarımızı önceden görebilmemiz ve kapatabilmemiz bizi hem kanuni hem de kuruluş itibarı açısından yakından ilgilendiriyor.

e-posta parolası çalınmasına karşı sparta

SPARTA.COM.TR/SORGU

Tüm bu bilgiler ışığında Sparta Bilişim olarak tamamen ücretsiz bir hizmet sunuyoruz. www.sparta.com.tr/sorgu adresini ziyaret ederek e-posta parolanızın çalınmış olabileceği güvenlik ihlallerini görebilir ve çalınmış olması halinde almanız gereken tedbirlere ulaşabilirsiniz.

Aynı sayfada yer alan

– Kişisel veri nedir?

– Veri ihlali nedir?

– Veri Güvenliği Nedir? Nasıl Sağlanır? Veri Güvenliği İçin Hangi Programlar Kullanılmalıdır?

– Kişisel veri güvenliği nasıl sağlanır?

– Veri ihlalleri ile ilgili kuruluş sorumluluklarınız nelerdir?

– Kişisel verileri koruma kanunu

Başlıklarına da mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Başa dön