2 KOMUTLA POWERSHELL ÖĞRENİN

PowerShell, Microsoft’un otomasyon ve betik yapısıdır. Denetim ve sistem yönetimi işlemlerini hızlandıran, kolaylaştıran ve kayıt altına alınmasına imkân veren kullanımı ile olay müdahalesi ve sızma testi süreçlerinde de büyük kolaylık sağlar.

PowerShell mümkün olduğunca kolay kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Yeni başlayanlar için bu biraz garip gelse bile aslında komut ezberlemeden rahatlıkla kullanılabilir.

PowerShell Komutları Nedir?

PowerShell komutları “verb” (fiil) ve “noun” (isim) ilişkisi üzerine kurulmuştur.

Get-Help” komutunu ele alalım:

Get (fiil, İngilizce getir anlamında)-Help (isim, İngilizce yardım anlamında). Komut kısaca “yardım getir” demektir ve bunu herhangi bir komutun yardım talimatlarını okumak için kullanabiliriz.

Aşağıdaki örnekte Test-NetConnection komutuna ait yardım talimatları görüntülenmiştir:

powershell get help komutu

Get-Help komutu ile bilinen bir komut hakkında yardım istenebileceği gibi bir konu başlığı altında yer alan olası komutları bulmak için de kullanılabilir. Bunun için * karakterinden faydalanılması gerekir ve aranacak kelime * * arasına yazılır.

Örneğin aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, içerisinde “network” ibaresi geçen komutlar için yardım istenebilir:

Böylece kullanmak istediğimize yakın bir komut bulunarak istendiği takdirde daha ayrıntılı talimatlara da ulaşılabilir.

Herhangi bir komut için ayrıntılı yardım gerekirse -Online parametresi eklenerek Microsoft’un internette bulunan daha ayrıntılı yardım dokümanına ulaşılabilir.

PowerShell kullanımını çok kolay hale getirecek diğer komut ise Get-Command’dir.

Get-Command komutuyla belli bir konuda kullanılabilecek komutlar listelenir.

Örn: Get-Command *password* ile içerisinde password geçen komutlar listelenebilir:

Bazı durumlarda aramalar daha uzun sonuçlar verecektir.

Yukarıda görüldüğü gibi, gelen sonuçlar arasında sadece PowerShell komutları (Cmdlet) değil, fonksiyon ve uygulamalar da vardır. Bu örnek kısa olduğu için sorun çıkartmaz ancak daha uzun cevap dönen sonuçlar içerisinde komutları aramakla uğraşmamak için sorgunun devamına “| findstr Cmdlet” yazmak yardımcı olabilecektir.

Aşağıdaki örnekte iki farklı durumda çıktılar görülebilir:

Özetle; PowerShell Get-Help ve Get-Command komutlarıyla ve bir miktar merakla kolayca kullanılabilecek bir betik dilidir.

PowerShell kullanımı hakkında farklı yazılar okumak ve daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

Teknik Yazılar
Başa dön