Siber güvenlik yatırımlarında dolar kuru: 0 TL

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanma nedeniyle lisans maliyetleri artmakta hatta öngörülemez hale gelmektedir. Bazı siber güvenlik ihtiyaçlarınızı lisans maliyeti olmadan, açık kaynaklı çözümlerle giderebildiğimizi hatırlatmak isteriz.

Bu konuda sıkça sorulan bazı soruların yanıtlarını aşağıda görebilirsiniz.

“Lisans maliyeti yok” ne demek?
Ne bu yıl ne önümüzdeki yıllarda “lisans”, “yenileme”, “güncelleme”, vb. isimlerle herhangi bir ödeme yapmazsınız.

“Açık kaynaklı çözümler çalışıyor mu?”
EDR, HIDS, SIEM gibi alanlarda sunduğumuz açık kaynaklı çözümler Tesla ve NASA gibi büyük kuruluşların güvendiği çözümlerdir.

“Sparta ne yapar?”
Çözümün ihtiyacınıza uygun olarak kurulmasını ve dilediğiniz kapsamda teknik desteğini verir.

“Açık kaynaklı çözümlerin desteği sıkıntılı değil mi?”
Teknik destek konusunda ihtiyaçlarınızı, ticari lisanslı ürünlerde olduğu gibi bir sözleşme çerçevesinde Sparta Bilişim karşılar.

“Hangi ihtiyaçlarımızda açık kaynaklı çözümler sunuyorsunuz?”
Aklınıza gelen bütün çözümlerin açık kaynak versiyonları mevcuttur. Ancak Sparta olarak sadece test ettiğimiz ve çalıştığından emin olduğumuz açık kaynaklı çözümleri bu kapsamda sunuyoruz. Örneğin DLP (Data Loss Prevention – Veri Sızıntısı Önleme) çözümüne ihtiyacınız varsa, açık kaynaklı değil fiyat/performansından memnun olduğumuz bazı ticari ürünler öneriyoruz.

Açık kaynaklı olarak sunduğumuz bazı çözümler şunlardır;

  • Ağ tabanlı saldırı tespit sistemi (IPS veya WAF)
  • Sistem temelli saldırı tespit sistemi (EDR)
  • SIEM
  • Balküpü saldırı tespit sistemi (Honeypot)
  • Olay müdahale altyapısı (IR)
  • Zafiyet taraması
  • Sürekli saldırı izleme hizmeti (SOC)

“Bunları bedava mı veriyorsunuz?”
Ne yazık ki hayır. Ancak dövize endeksli ticari lisanslı ürünlerden farklı olarak sadece kurulum, eğitim ve teknik destek için ve Türk Lirası üzerinden bir ücretlendirme yapıyoruz. Tecrübemiz, bu maliyetin ticari lisanslı ürünlerin 1 yıllık maliyetinin yarısı civarında olduğunu gösteriyor. Sonraki yıllarda, destek sözleşmesini sürdürebilir veya yapmadan çözümleri kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu durumda sonraki yıllarda ödeyeceğiniz toplam tutar 0 TL (veya 0 dolar) olacaktır.  

Konu hakkında detaylı olarak görüşmek isterseniz bize 0 531 305 38 02 numaralı telefon ya da sparta@sparta.com.tr mail adresimizden ulaşabilirsiniz.

Sparta Bilişim
www.sparta.com.tr
0 312 909 33 02

Başa dön