Neden Sparta ?

Proaktif
Siber Güvenlik Yaklaşımı

Eski Yunan’da etrafı surlarla çevrili olmayan tek şehir Sparta’dır. Bunun nedeni kral Agesilaus’a sorulduğunda askerlerinin mızraklarını gösterip “Sparta’nın surları bunlar” dermiş. Kuruluşların siber güvenlik seviyesini artırmak için savunma (firewall, antivirüs, vb.) çözümleri sunmuyoruz. Başta sızma testleri olmak üzere sunduğumuz hizmetler “saldırı” tarafında. Hackerların ve zararlı yazılımların neler yapabileceğini önceden tespit ederek gerekli ve doğru tedbirleri almanızı sağlıyoruz. Duvar gibi reaktif değil, proaktif güvenlik süreçleriyle hizmet verdiğimiz kuruluşların surlarını sağlamalaştırıyoruz.

Düşmana Yakınız

O dönemde yaygın kullanılan uzun kılıçların aksine, Spartalılar “xiphos” olarak adlandırılan daha kısa kılıçlar kullanırdı. Milattan önce 1. Yüzyılda yaşayan tarihçi Plutarch’a göre bunun nedeni sorulduğunda Spartalılar “düşmana daha yakın dövüşebilmek için” yanıtını vermişler. Sparta ekibi olarak her hafta 11.000’den fazla profesyonele ulaşan Siber Savaş Cephesinden Notlar haber bültenini hazırlıyoruz. Sitemiz ayda 40.000’e yakın tekil ziyaretçi görüyor. En güncel zafiyetleri ve siber saldırı haberlerini takip ederek hacker ve zararlı yazılımlar tarafından kullanılan en son yöntemleri öğreniyoruz. Bu sayede “düşmana” daha yakın durarak hizmet verdiğimiz kuruluşları nelerden korumamız gerektiğini daha iyi anlıyoruz.

Sınırlı Kaynaklarla Etkin Savunma​

300 Spartalı filmine konu olan Thermopylae savaşı etkin savunmanın en güzel örneklerindedir. 200.000 kişilik orduya karşı 7.000 kişiden oluşan ufacık bir savunma. (Filmdeki 300, toplam savunma kuvveti içerisindeki Spartalıların sayısıdır) Savunma hattının doğru yere ve zamanında kurulması sayesinde dev ordu birkaç gün boyunca ilerleyememiştir. Siber güvenlik alanında kuruluşlar personelden yatırıma kadar bir çok konuda ideal imkanlara sahip değil. Sparta Bilişim olarak bu konuda gerekli desteği vererek etkin bir savunma hattının oluşturulmasına katkıda bulunuyoruz.

Eğitimin Önemi

Spartalılar çocuk yaşta agoge adı verilen bir askeri eğitim sürecine dahil oluyordu. Ekibimizi aynı şekilde yetiştiriyoruz. Ekibimizin çoğu önce hiçbir güvenlik firmasında çalışmamış ve Sparta Bilişim politika ve prosedürleriyle yoğrulmuş kişilerdir. Bu sayede sektördeki rakiplerimizden farklı olarak heyecanlı ve işini seven bir ekiple çalışma imkânımız oluyor. Hizmet verdiğimiz kuruluşların ihtiyaç duyduğu bilgi transferini sağlamak amacıyla eğitimler vermemizin nedenlerinden birisi de uzmanlık gerektiren alanlarda eğitimin önemini biliyor olmamızdır.

Sadelik ve Tok Gözlülük

Sparta kültüründe maddi varlıklara önem verilmezdi. Öyle ki; Sparta paralarını, diğer şehirler gibi altın ve gümüşten değil, demirden yapardı. Sparta Bilişim hizmet verdiği kuruluşun bütçe kısıtlarına elinden geldiği ölçüde anlayış gösterir. Asıl amacımızın zengin olmak değil, gönül verdiğimiz siber güvenlik alanında çalışmak olduğunu hiç unutmadık.
Sadece bizden alabileceğiniz hizmetlerde değil, yapmanız gereken yatırımlar konusunda fiyat/performans değerlendirmesi yapmanıza yardımcı oluyoruz.

Başa dön